Rekonstrukce koupelny v bytě

Paneláková koupelna, často s rozměry téměř miniaturními, musí nezřídka sloužit i vícečlenné rodině. Jak na její rekonstrukci? Přinášíme Vám několik rad a postřehů ze zkušeností z rekonstrukcí koupelnového a WC prostoru v panelových domech na českých sídlištích.

5060-1_sprchovy-kout-nikido-bkz1-1-r

Odstranění příčky všechno nevyřeší

Lidé se často domnívají, že spojení koupelny s toaletou přinese více místa. To je sice pravda, ale zároveň tím ztrácí dvě stěny, jinak řečeno jednu příčku, na niž lze umístit skříňky a vytvořit další úložné prostory. Propojení místností se stává nepraktické především v případě, kdy v bytě bydlí početnější rodina.

Panelákové koupelny jsou si navzájem velice podobné, a to jak rozměry, tak i prostorovým uspořádáním a vybavením. Existuje několik typů, které se v zástavbě 70. a 80. let opakují, proto při jejich rekonstrukci není třeba dlouze hledat komplikovaná řešení.

Každý prostor sice má svá specifika daná povahou té které domácnosti a jejích majitelů, avšak existuje několik základních triků, jež lze s úspěchem aplikovat na většinu malých koupelen v panelových domech.

4552-1_sprchovy-kout-nikido-walk-in-253--80x200--90x200--100x200--120x200--140x200

Několik tipů

  1. Při volbě umyvadel raději dejte přednost asymetrickým tvarům před rohovými. Problém s prostorem nevyřeší a navíc se pod ně nevejde skříňka. Netradiční tvary umyvadel s baterií napravo nebo nalevo poskytují větší mycí i odkládací prostor.
  2. Vanu nebo sprchový kout volte podle individuálních potřeb a prostorových možností místnosti. Vítaný kompromis představuje asymetrická vana se skleněnou zástěnou.
  3. Koupelnový nábytek nemusí být pouze světlé barvy. Pokud zvolíte světlé obklady, prostor se opticky nezmenší.
  4. Dejte přednost uzavřeným skřínkám z jedné koupelnové série před otevřenými policemi, prostor bude působit harmoničtěji a uklizeně.
  5. Trendem posledních let je propojení koupelny s dalšími částmi bytu, například ložnicí. Prosklené stěny vnesou do koupelny více světla a propojení s ostatními částmi bytu bude působit přirozeněji.
  6. Zvažte spojení koupelny s toaletou. Přijdete tím o dvě stěny, které můžeme využít k umístění vysokých úložných skříněk. Místnosti propojte v případě, že nebude možné instalovat na WC alespoň malé umyvadlo.
  7. V případě početnější domácnosti vybavte koupelnu zrcadlem velkého formátu nebo dvěma menšími. Eliminujete tím mimo jiné problémy s výškovými rozdíly postav jednotlivých členů.
  8. Součástí mnoha koupelen jsou i pračky, volte proto užší modely s vrchním plněním